Novosti

22. 4. 2010.

Europski regionalni sastanak za izradu smjernica za FAO dragovoljni vodič za odgovorno gospodarenje zemljom i prirodnim resursima

Europski regionalni sastanak za izradu smjernica za FAO dragovoljni vodič za odgovorno gospodarenje zemljom i prirodnim resursima

Bukurešt, Rumunjska, 22.-24. ožujka 2010. god.

FAO je organizacija UN-a zadužena za hranu i poljoprivredu. Osnovana je 1945. godine da bi radila na elementarnom ljudskom pravu na sigurnu i zdravu hranu, odnosno na oslobođenju od gladi. Kako se ovo osnovno ljudsko pravo realizira preko zemlje, još od 1953. godine polazište FAO-a je bilo: "Zemlja je naš najvrjedniji resurs. Zapravo ona je mnogo više od toga: ona je način života bez kojega uopće ne bismo mogli postojati i od kojega ovisi naše daljnje postojanje i progres".

No, kako se navodi u uvodnom materijalu skupa u Bukureštu, "Pravo na hranu se ne prenosi izravno kao pravo na zemlju i druge prirodne resurse kojima se postiže dostupnost hrane, jer se isto može postići na druge načine kao što je formalno zaposlenje ili neki izvan-poljoprivredni prihod. Pa ipak, kada su ti drugi načini ograničeni i nedovoljni, pravo na zemlju i druge prirodne resurse su krucijalni da bi se moglo ostvariti pravo na hranu."

Potreba za zemljištem i drugim prirodnim resursima nikada nije bila tako velika kao danas. Stalni porast stanovništva, gospodarski rast i bujanje gradova prati stalno smanjivanje prirodnih resursa, pa je natjecanje mnogih potencijalnih korisnika za preostalo poljoprivredno zemljište i prirodne resurse sve veće, a odvija se u okolnostima njihove rastuće degradacije, erozije tla, mijenjanja klime i potrebe da se za nestajuća fosilna goriva proizvede nekakva obnovljiva zamjena organskog porijekla. FAO upozorava da bi nacionalna sigurnost prehrane u mnogim zemljama mogla biti ugrožena navedenim procesima, pa je upravo zato namjera FAO dragovoljnog vodiča za odgovorno gospodarenje zemljom i prirodnim resursima da ponudi smjernice nacionalnim vladama i svim društvenim skupinama u osmišljavanju njihova načina gospodarenja zemljom i prirodnim resursima. Jer, "Socijalna stabilnost zemlje bi mogla ovisiti o tome da li je postignut ili ne široki konsenzus o pravednosti sustava gospodarenja zemljom i prirodnim resursima".

FAO dragovoljni vodič, kako mu i naziv naglašava, neće imati karakter nekog obaveznog međunarodnog dokumenta, ali će se referirati na mnoge usvojene dokumente UN-a, odnosno, bit će u određenom smislu njihova operacionalizacija.

FAO dragovoljni vodič nastat će kao rezultat 15 konzultativnih regionalnih sastanaka koji su organizirani, ili će se organizirati, ove godine diljem svijeta. Svakom sudioniku bilo kojeg regionalnog sastanka bit će dostupni dokumenti sa svih ostalih sastanaka. Na kraju će se napraviti "globalna sinteza", odnosno nacrt jedinstvenog dokumenta koji će biti podvrgnut dodatnim "elektronskim konzultacijama". Predstavljanje dokumenta zemljama članicama FAO organizacije bit će 2011. godine.

Europski regionalni sastanak u Bukureštu bio je treći po redu (od 15) i okupio je 91 predstavnika iz 28 zemalja.

O FAO dragovoljnom vodiču >>