Novosti

29. 9. 2017.

Održana druga faza aktivnosti na međunarodnom istraživačko-studijskom projektu "MARE-MONTI: GRAD IZMEĐU FOKUSA"

U razdoblju od 23. do 29. rujna održana je druga faza aktivnosti na međunarodnom istraživačko-studijskom projektu "MARE-MONTI: GRAD IZMEĐU FOKUSA" koji se provodi temeljem Sporazuma o suradnji između Zavoda i Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Projektom se istražuju potencijali dva prostorna resursa Primorsko-goranske županije: Voz na otoku Krku –te planina i rekreativni centar Platak.

23. i 24. rujna za studente uključene u projekt organiziran je obilazak lokacija. Odabrane lokacije potpuno su oprečnih karakteristika. Voz je neizgrađen prostor koji obuhvaća dvije uvale, djelomično devastiran eksploatacijom kamena, smješten u industrijskom i prometnom okruženju. Prostor Voza izvan je percepcije turističke industrije, otuđeni ambijent za koji je teško zamisliti standardne scenarije industrije turizma. Suprotno od navedenog, Platak je lijep goranski prirodni prostor premrežen skijalištima i stazama, funkcionalni sistem oslonjen na prirodne i topografske datosti. Pitoreskni kraj s dugom tradicijom različitih oblika turističkog korištenja, popularno izletište, «ikona» i jedan od nositelja regionalnog identiteta.

Suprotnost dvaju odabranih lokacija te mogućnost povezivanja u sustav u kojem se različitosti komplementarno dopunjuju u kontekstu raznolikog karaktera Primorsko-goranske županije, ali i cijele Hrvatske i regije Alpe-Jadran, tema je koja se ovim projektom želi ispitati.

Po izvršenom obilasku lokacija, u prostorijama Društva arhitekata Rijeka u trajanju od 25. do 29. rujna, održana je studentska radionica. Razmatrane su mogućnosti korištenja i definiranja odabranih lokacija te su testirani različiti modeli novih oblika turizma.

U popodnevnim satima, dnevno su se održavali interdisciplinarni moderirani dijalozi između stručnjaka različitih profila koji su temeljem svojih iskustava otvorili diskusiju o problemima vezanim za razmatrane prostore. U raspravama su se povezivali sugovornici iz prakse i sa Sveučilišta, iz privatnog i javnog sektora.

Mentori radionice bili su Idis Turato, Maroje Mrduljaš i Mira Stanić, a u okviru radionica i dijaloga bili su uključeni doc.dr.sc. Koraljka Vahtar Jurković, Adam Butigan, Duško Dobrila, Leo Modrčin, Ida Križaj Leko, Dean Lah, Aljoša Pužar, Saša Begović, Diana Magdić, Miroslav Dragičević, Ivana Katurić, Jana Vukić i Gordan Resan.

29. rujna održana je završna prezentacija rezultata radionice koji će biti podloga za daljnju razradu i diskusiju u vidu semestralnih radova uključenih studenata (listopad do prosinac 2017.g.).

Završna prezentacija konačnih rezultata projekta s ukupnom valorizacijom i objedinjenim zaključcima te katalogom radova studenata, planirana je za prosinac 2017.g.