Novosti

22. 4. 2009.

Potpisana izjava o suradnji s Njemačkim društvom za tehničku suradnju

Njemačko društvo za tehničku suradnju i Zavod, potpisali su 17. travnja Izjavu o suradnji kojom su definirali daljnji okvir već dugogodišnje suradnje

Javna ustanova Zavod za prostorno uređenje Primorsko goranske županije i Njemačko društvo za tehničku suradnju (Deutsche Gesellschaft für technische Zusammenarbeit (GTZ) GmbH) 17. travnja 2009. godine potpisali su Izjavu o suradnji kojom su definirali daljnji okvir već dugogodišnje suradnje.

Njemačko društvo za tehničku suradnju (GTZ) je tvrtka u vlasništvu Savezne Republike Njemačke. Ona potiče razvojnu suradnju Njemačke sa zemljama partnerima diljem svijeta na podizanju kvalitete življenja lokalnog stanovništva i očuvanju prirodnih resursa.  GTZ  ima više od 10000 zaposlenika (od toga je 8000 iz zemalja u kojima se odvijaju projekti) koji djeluju u više od 120 zemalja.

Prošle godine Hrvatska je u sklopu Barcelonske konvencije ratificirala „Protokol o integralnom upravljanju obalnim područjem za Mediteran“. Sada predstoji usklađivanje s Protokolom svih postojećih propisa koji se tiču upravljanja razvojem obalnih područja i otoka, kao i usklađivanje planerske prakse i administrativnih postupaka na svim razinama. GTZ i Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva zajednički provode projekt Integralnog  upravljanja obalnim područjem (IUOP) Hrvatske, kojim će se načela i postupci IUOP-a, te dobra europska praksa, prenijeti na lokalnu i regionalnu razinu. U sklopu Projekta nužno je promovirati i razviti suradnju između institucija, sektora i uprava od lokalne do nacionalne razine, pa i onu s  mediteranskim i europskim okruženjem.

Za Primorsko-goransku županiju strateško prostorno planiranje, u kojem se analiziraju konflikti okoliša i gospodarstva sukladno IUOP načelima, danas je iznimno aktualno. Na županijskom prostoru već su sagrađeni brojni industrijski i energetski objekti od nacionalne važnosti, a najnovije nacionalne strategije (energetska) otvaraju mogućnost da toga bude još. Kakve bi dugoročne posljedice to moglo imati na  okoliš i prirodne vrijednosti PGŽ  nužno je što objektivnije procijeniti, a IUOP nudi određene „alate“ kako to činiti.

Poznato je da Hrvatska ima tri NUTS II regije (prema Europskoj statističkoj klasifikaciji teritorijalnih jedinica). Jedna od njih je Jadranska Hrvatska i čini ju sedam obalnih županija. Sredstva EU strukturnih fondova dodjeljivat će se na razini NUTS II regija, a bit će ih to više što jadranske županije budu bolje međusobno surađivale. Mnoge IUOP teme nalaze se među prioritetima koji će se moći financirati iz EU strukturnih fondova (kada postanemo članica EU).

GTZ i Zavod za prostorno uređenje PGŽ već imaju određenu tradiciju  uspješne suradnje. Naglašavamo Pilot projekt IUOP koji se već drugu  godinu radi na području gradova Kraljevica, Crikvenica i Novi Vinodolski, te općina Omišalj i Dobrinj. Radi se o vrijednim iskustvima koja su nastala i prije ratifikacije Protokola o IUOP za Mediteran.
Potpisivanjem Izjave o suradnji GTZ i Zavod definiraju suradnju za naredne tri godine, kada će kao partneri raditi na provođenju mnogih zadaća i aktivnosti vezanih za promicanje i uspostavljanje IUOP na obalnom prostoru PGŽ, ali i na području cijele Jadranske Hrvatske. Možemo izdvojiti slijedeće:

  • Suradnja jadranskih zavoda i županija na uvođenju IUOP
  • Četiri godine nakon izrade programa održivog razvitka za otoke – kako dalje?
  • IUOP i izmjene i dopune Prostornog plana PGŽ
  • Horizontalna i vertikalna koordinacija IUOP
  • Izobrazba; radionice; istraživanja; primjeri dobre prakse...

Izjavu o suradnji potpisali su prof. dr. sc. Mladen Črnjar, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje PGŽ i Urlich Künzel, predstavnik Njemačkog društva za tehničku suradnju.