Pomoćniku ministra za graditeljstvo i prostorno uređenje, prezentirana su rješenja projekta integracije akata i dokumenta prostornog uređenja. Prezentacija je održana na sastanku u Upravnom odjelu za graditeljstvo i zaštitu okoliša 27.3.2012. godine
Informacijski sustav prostornog uređenja, uspostavlja se u skladu s odredbama Zakona o prostornom uređenju i gradnji, a s ciljem uklanjanja barijera u procesu prostornog planiranja i omogućavanja interaktivnosti svih sudionika u fazi provedbe dokumenata prostornog uređenja.
Sukladno navedenom, Zavod za prostorno uređenje Primorsko-goranske županije, sistematski informatički obrađuje sve usvojene prostorne planove uređenja općina i gradova, kao i sve urbanističke i detaljne planove uređenja na području županije, a Upravni odjel za graditeljstvo i zaštitu okoliša, informatički obrađuje i pohranjuje u bazu podataka sve akte provedbe prostornog uređenja.
Projektom integracije akata i dokumenta prostornog uređenja integriraju se odvojeni informacijski sustavi u Zavodu za prostorno uređenje i Upravnom odjelu za graditeljstvo i zštitu okoliša u jedan informacijski i upravljački sustav.
Pilot projekt integracije informacijskih sustava započeo je 2010. godine. Dovršetkom pilot projekta, na području Općine Kostrena i Grada Kraljevice, potvrđen je model integracije sustava na putem katastarskih čestica.
Integracija sustava je nastavljena 2011. godine. Projekt je proširen na gradove i općine iz riječkog prstena, na Grad Kastav, Bakar i Kraljevica, te Općinu Viškovo, Čavle, Jelenje, Klana i Kostrena., a prvenstveni korisnici projekta postali su djelatnici Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša. Cilj ove faze projekta bio je omogućiti izradu "Urbanističke identifikacije" područja na kojem se izdaje akt prostornog uređenja, potpuno automatizirano, na računalu, bez potrebe da se koriste "papiranati" podaci bilo iz katastra ili prostorno planska dokumentacija.
Krajem 2011. godine ova faza projekta je dovršena i sustav se trenutno nalazi u fazi testiranja. Važno je naglasiti da ne postoje tehničke ili informatičke prepreke koje bi onemogućile korištenje sustava od strane drugih djelatnika županije, kojima se dodijeli pravo korištenja sustavom, ali isto tako i djelatnika u gradovima i općinama na području županije, za koje se utvrdi potreba korištenja sustava.
Posljedica uvođenja ovog sustava je višestruko povećanje efikasnosti rada županijske uprave, kao i kvalitete izrade prostorno planske dokumentacije, kontrole provedbe dokumenata prostornog uređenja ali naposlijetku povećanje transparentnosti rada županijske uprave. Posljedica uspostave sustava, biti će nesumljivo i pojednostavljena kontrola i legalizacija bespravne gradnje, (budući da se za pojedino područje mogu prikazati na karti svi izdani akti preklopljeni s digitalnim ortofoto planom snimljenim za potrebe provođenja Zakona o legalizaciji bespravnih objekata), kao i povećanje prihoda nastalih iz osnova izgradnje ili rekonstrukcije građevinskih objekata.
Rješenja koja su testirana u projektu prezentirana su pomoćniku ministra za graditeljstvo i prostorno uređenje na sastanku u Upravnom odjelu za graditeljstvo i zaštitu okoliša 27.3.2012. godine koji je izrazio želju da identični sustav profunkcionira i na području Republike Hrvatske.