Djelatnici Zavoda prisustvovali su u Szombathely 5.11.2009. godine 8. sastanku međuregionalnog upravljačkog odbora radne grupe na temu: sporazuma o osnivanju srednjeeuropskog prometnog koridora CETC – Route 65.
Djelatnici JU Zavod za prostorno uređenje PGŽ prisustvovali su u Szombathely 5.11.2009. godine sastanku međuregionalnog upravljačkog odbora radne grupe na temu: sporazuma o osnivanju srednjeeuropskog prometnog koridora CETC – Route 65. Aktivnosti na uspostavi srednjeeuropskog prometnog koridora započele su 2004. godine potpisivanjem sporazuma o suradnji u Szczecinu (Poljskoj). Ruta 65 CETC spaja Baltik s Jadranom i omogućava ulogu okomite poveznice triju zapadno-istočnih prometnih pravaca. S ciljem bolje koordinacije rada na uspostavi ovog koridora, osnovano je tehničko tajništvo, koje koordinira razne aktivnosti, a kojim predsjedaju čelnici regija koje su stranke sporazuma o suradnji (Skane Region-Švedska, Zachodniopomorskie Region-Poljska, Lubuskie Region-Poljska, Dolnoslaskie Region-Poljska, Hradec Kralove Region-Češka, Bratislava Region-Slovačka, Trnava Region-Slovačka, Gyor-Moson-Sopron County-Mađarska, Vas County-Mađarska, Zala County-Mađarska i Varaždinska županija-Hrvatska). Sačinjene su zajedničke strategije i akcijski programi za održivi razvoj. Inicijativa ima za cilj pridonijeti boljoj prometnoj povezanosti i sveukupnom gospodarskom razvoju i životnom standardu regija koje se nalaze unutar koridora.
Na sastanku je podneseno Izvješće s konferencije pod naslovom „Agenda za ekološkiji i inteligentniji promet“ („Greener and smarter transport“) održane 13.10. 2009. godine u Bruxellu u sklopu Odbora regija EU. Cilj konferencije je bio istraživanje mogućnosti uvrštavanja srednjoeuropskog prometnog koridora (CETC tzv. route 65) u paneuropske prometne koridore. CETC vidi nove prilike i želi biti uvrštena u TEN-T mrežu. Europskoj komisiji su poznati napori za uvrštavanje ovog pravca Baltik-Jadran koji bi obuhvaćao kvalitetnu infrastrukturu za multimodalni promet, a ujedno težio nazivu zelenog koridora-konceptu kojeg je EK razvila 2007. godine, koji ima za cilj smanjiti emisije CO2, poboljšati učinkovitost energetske potrošnje te pospješiti konkurentnost europske prijevozničke industrije.
Stav je da je potrebno više istaknuti zelenu komponentu ovog koridora korištenjem inter-modalnog prijevoza s posebnim naglaskom na željeznice, pomorski promet i riječni plovni promet. Ova inicijativa će podržati, predlagati i razvijati rješenja upravljanja povećanim volumenom prometa sa najmanjim negativnim utjecajem na okoliš.
"Visegrad found" sufinancira aktivnosti na ovom projektu. International Visegrad Fund je međunarodna organizacija sa sjedištem u Bratislavi, osnovana od strane vlada zemalja Višegradske skupine (V4 - Češke Republike, Republike Mađarske, Republike Poljske i Slovačke Republike), s ciljem da se promovira razvoj bolje suradnje između zemljama V4 (i drugih zemalja) uz potporu zajedničkim kulturnim, znanstvenim i obrazovnih projektima, razmjene mladih, prekogranične projekte i promociju turizma.
Na sastanku je prezentirano:
- Prethodno financijsko izvješće za 2009. godinu
- Preliminarno izvješće o lokalnim promotivnim aktivnostima-konferencijama
- Prijedlog aktivnosti za 2010. godinu
- Aktivnosti na pripremi 17. sastanka međuregionalnog upravljačkog odbora
Predloženo je da se napravi anex sporazuma i da se partnerstvo proširi sa novim partnerima napose iz Hrvatske. Varaždinskoj županiji je predloženo da bude domaćin dva sastanka radne grupe u 2010. godini. Sve regije imaju obvezu ishoditi suglasnosti ministarstva prometa i infrastrukture, ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša te regionalne uprave, za aktivnosti na ovom projektu.
Link: www.corridorCETC.eu