Novosti

23. 4. 2010.

"Konferencija o potencijalima mora kao obnovljivim izvorima energije" održana u Santanderu 15.-16. 04.2010. (Španjolska)

Konferencija je održana u organizaciji CPMR-a radne grupe za energiju (čiji je član izvršnog odbora Zavod za prostorno uređenje PGŽ) te CPMR atlantske komisije, a pod pokroviteljstvom španjolskog predsjedanja EU (više  na http://www.crpm.org/index.php?act=6,1,2,181).

Cilj konferencije bio je istaknuti postojeće i buduće europske scenarije razvoja korištenja energije mora kao dijela prioriteta EU vezano uz poticanje korištenja obnovljivih izvora energije (OIE). Na samoj konferenciji naglašena je potreba isticanja aktivnosti raznih regija u cilju jačanja sinergije i prevladavanja barijera te poticanja razvoja ovog sektora kao i kapitaliziranje morskog potencijala u svrhu regionalnog razvoja. Regije samo svojom zajedničkom inicijativom i aktivnostima mogu utjecati na aktivnosti raznih DG-ijeva (Directorate General – glavnih uprava EU) te tako osigurati i odgovarajuću podršku pa i materijalna sredstva.

Naglašen je značaj i potreba suradnje regija, sveučilišta i privrede u cilju ispunjenja uvjeta proizvodnje odgovarajućeg postotka energije iz OIE, zadane odlukama EU. Istaknut je rast proizvodnje energije dobivene iz morskog potencijala za preko 1.000%. Kroz fondove EU je trenutno naglašena podrška za implementaciji offshore vjetroelektrana (VE), pri čemu je rečeno kako primjerice Španjolska svoje presjedanje EU koristi za lobiranje i dobivanje sredstava raznih EU fondova (dosada je utrošeno više od 200 mil. EUR za istraživanje OIE mora).

TEN-E (mreže energetskih građevina od značaja za EU, http://ec.europa.eu/energy/infrastructure/tent_e/ten_e_en.htm) posebno ističe važnost decentraliziranih izvora energije. Osobito je istaknuta potreba izrade prostornih planova mora (marine spatial planning) što će EU u budućnosti posebno poticati. Već su izrađeni pilot projekti u Sjevernom moru, što nam je tijekom 2008. predstavljeno i od strane GTZ-a. Integralna politika mora ima za cilj povezati i uskladiti sve nacionalne politike vezane uz korištenje mora (promet, energija, zaštita…) u vidu sinergijskog djelovanja.

Isto tako potiče se formiranje klastera za proučavanje energije mora. Do sada su se sredstva za tu namjenu mogla osigurati kroz INTERREG projekte te MAREM projekte. Donesena je (usvojena) i Plava knjiga (Blue book) kojom se definiraju osnovni elementi za upravljanje/gospodarenje morima i oceanima.Tijekom 2009. je prezentirano 6 razvojnih elemenata. Očekuje se da će nacionalni energetski planovi razjasniti kako će svaka od zemlja članica EU ispuniti uvjete proizvodnje energije iz OIE (a sukladno preuzetim obvezama).

Da bi se potaknulo korištenje energije mora EU nastoji potaknuti izmjenu i javnu dostupnost podataka o morima i morskom okolišu (marin data) kroz EMONET program (biologija, prostorni podaci, ribarske zone,…). Više na ec.europa.eu/maritimeaffairs.

Posebno je istaknuta nesukladnost izgradnje offshore VE i ostalih VE sa Naturom 2000 (što je osbito naglašeno u Francuskoj), te se do konca godine očekuje očitovanje Europske komisije glede utvrđivanja jasnih direktiva odnosno uputa za izradu studija utjecaja na okoliš i korištenja energije mora ali i ostalih OIE. Istaknuto je da je, kada je riječ o smještaju offshore VE, posebno je bitno definirati:

  • Dubinu (duboko je skupo)
  • Pomorske plovne putove
  • Ribarske zone i zone marikulture
  • Zone zaštite
  • Ostale čimbenike

Isto tako, problem skupe energije dobivene iz OIE uvjetuje da politika (gotovo svih zemalja) realno podržava korištenje fosilnih goriva obzirom da se time dobiva znatno jeftinija energija. Naglašeno je kako u Francuskoj primjerice izuzetno jak nuklearni lobi sputava intenzivniji razvoj projekata korištenja OIE.

Više o predstavljenom projektu SODERCAN grupe, nizu regionalnih projekata te ulozi i značaju PGŽ u radu CPMR >>

Slika s konferencije >>